Jsem zasraně dobrej výtvarník (a egocentrik) aneb “Interview s Dragojem”

Rozhovor byl redakci poskytnut na 2. srazu fanoušků horroru v Plzni, který se konal v sobotu 20.5.2017. Vyslýchá Floutek.

T: Tak už jsme si zapálili a můžeme začít s rozhovorem, Sandro. Zkus nám ve třech větách říct, kdo jsi.

S: Ve třech větách? Mě trochu zarazily ty tři věty, to bude trochu komplikovanější v tomhle stavu. Takže – já jsem Sandro Dragoj, jsem zakladatelem umělecké skupiny Infernalismus, sám tvořím. Tvořím hlavně výtvarnou tvorbu v duchu názvu skupiny. A jsem zasraně dobrej výtvrarník a velkej egocentrik.

T: Ty se uměním živíš?

S: Dá se říct, je to moje hlavní priorita, i když se nedá říct, že bych teď hodně prodával, moje dílo by bylo hodně pod cenou, ekonomická situace teď není uplně nejpříznivější. Takže já na to teď spíš seru, dělám nějaký věci bokem, ty díla hodně hamouním a nechávám si je ocenit na nějaký prachy a když mi někdo nenabídne ten patřičnej obnos, tak je prostě neprodám. Takže se mi ty díla teď logicky spíš kupí.

T: A jak bys hodnotil ten dosavadní úspěch tvého díla?

S: Absolutně na hovno, protože já vyházím z díla H.R. Gigera, který měl do začátku konexe na holywood a tak, no a žádnej Vetřelec se, pokud vím, podle mýho díla zatím nenahrává.

T: Když vezmu v úvahu celkově tvůj styl, malbu i oblékání, cítíš se být v nějakém spojení s goth, nebo gothic subkulturou?

S: Rozhodně ne, u mě panuje spíš takovej ten “vševpíčismus” a jsem rarach. Ten Infernalismus je tvrdě na místě.

T: Gotičky po tobě ale jedou, ne?

S: No, jak kdy…

(cizí ženský hlas): Jak kdy, jak která, jak v kterém městě, co?

S: Po mě jedou levicové aktivistky. Je to takový vtipný ale… protože já jsem ve skutečnosti spíš takový… no, kdybych se měl zaškatulkovat, tak jsem vlastně hodně skalní pravicový liberál, jo. U mě liberál opravdu není žádnej pseudopíčus, kterej támhle někde obhajuje homosexuály, já mám v hlavně spíš ten archetyp těch liberálů, kteří s puškou v ruce osvobozovali spojené státy, nebo nějaké tehdejší kolonie, to je můj předobraz liberála. Jsem člověk, který hodně tvrdě hájí svojí svobodu, ale i s tou zodpovědností. Já si svůj život prostě posírám sám, a nechci aby to někdo dělal za mě. A když na mě někdo vlítne s nějakýma krásnýma filosofiema, tak to mám tvrdě v prdeli.

T: Co říkáš na plzeňský prostředí, máš nějaký zkušeností z dřívějška?

S: Hele já jsem tady byl třeba za Morbivodem, což je jeden kolega, ke kterému vzhlížím hlavně po hudební stránce a taky je to moc příjemný člověk. Fanouškem jeho hudby jsem i nejsem, on hraje dobře, má to nějakej smysl, je to hluboký, a je to upřímný, a to je pro mě na tom to nejcennější. Vážím si ho spíše kvůli tomu, že on si zachovává loajalitu vůči sobě, sám sobě, vůči své duši, já jsem v tomhle trošku duchovně laděnej. Tak z toho plyne ten největší respekt. Není to prostě prodejná děvka. I když chápu, že se svojí přítelkyní dělají fakt jako… různý věci.

T: (smích) Mám to tam napsat?

S: No jasně.

T: Ještě něco dalšího z Plzně?

S: Zatím zjišťuju, že je to město plný paradoxů. Třeba když jsem sem teď přijel, tak mě na nádraží přivítala hromada suti a pak když jsem šel dál, tak jsem viděl moc pěkný starý baráky… krásně zdobený… vypadalo to, jako… no já nevím jestli to byla mosaz nebo ne.. já si myslím, že možná ne… nebo zlato… jestli to bylo zlato, to nevím, prostě jsou tu moc krásný architektonický památky. Já jsem takový, že jak mám rád umění, tak to beru tak trochu jako otázku víry, zároveň v Infernalismu je propagovaný ten démon umění, má to být zkrátka vrchol naší kultury. Jestli vrcholem naší kultury a civilizace bude hezká budova magistrátu, nebo ne, to už je další věc, ale…

(někdo): Tomáši, Tomáši! Metelka, do píči!

T: Nechte mě kurva bejt, před pěti minutama jsem říkal, že tady něco nahrávám, dělám rozhovor. A to tam dám, do toho…

S. Zkrátka když vidím nějaký architektonický skvost, rozhodně mě to velice zahřeje. Líbí se mi i ten sektor tý vědecký mánie…

T: Myslíš Techmanie…

S: Jo, Techmánie, to se mi líbí taky. To je třeba hustý. Tyhlety intelektuální věci mám rád.

Zkrátka mi přišlo, že architekturou a tak to tady rozhodně netrpí. Zároveň v Plzni mám několik přátel, který nemůžu zahanbit, ani ne kvůli tomu že by mi třeba vyhrožovali, to já jsem zase takovej blázen, ale víš jak…

T: (smích) No jasně. Ještě něco bys rád řekl našim čtenářům?

S: Ne. Mám to v piče!

T: Tak jo, díky za rozhovor!

Ukázky z tvorby jsou k nahlédnutí v galerii pod příspěvkem.

Linky:

Infernalismus: Infernalismus Art Group

Osobní stránky: http://www.sandrodragoj.com/

 

Floutek

Floutek

Plzeňský Floutek - básně, povídky, reportáže a všemožné další texty plzeňské alkoholové pseudocelebrity.

, ,