Reportáž z proběhlého měnového summitu – Fíky jsou opravdu první samizdatová měna!

Od chvíle, co proletěla světem informace, že byl zveřejněn tiskový vzor plzeňské undergroundové měny FIK, se rozjelo skutečné šílenství. Do práce se zapojili historici, ekonomové, tým profesionálních internetových archeologů a další zoufalé existence. Nikomu se však nepodařilo objevit důkazy o tom, že by nějaká další měna na světě fungovala na principu samizdatu.

Byl tedy narychlo svolán summit odborníků. Značně nesourodý, je třeba dodat. Dalo by se ale snad uznat, že se jej účastnili všichni, kdo k problematice měli co říct. Summit se měl původně odehrávat v Bruselu, ale nikdo neměl peníze na vlak ani na benzín, takže si jeho účastníci museli vystačit s lavičkami v parku “Sherwood” před hlavním nádražím. Slibované účastnické kartičky s nápisem “V.I.P.” nikdo nepřinesl, protože prý měli v copycentru zavřeno, a tak mohl být pro nezasvěceného na první pohled problém rozeznat probíhající měnový summit od obyčejného nocování bezdomovců v parku.

Jako první se k tématu vyjádřil fundovaný odborník na konspirační teorie. Začal křičet, že za všechno může americká centrální banka a že tyhle věci podporovat nikdy nebude. Otočil se a začal odcházet. Po pár krocích se ho chopili dva muži v oblecích, nasadili mu na hlavu pytel a násilím ho odvlekli do černé dodávky s ruskou poznávací značkou. Nedostudovaní historikové kroutili hlavou s tím, že tohle tu ještě nebylo.

“Svět bude zřejmě o dost složitější, než to vypadá,” podotkl jakýsi vousatý muž. Jestli to byl filosof, tak podle vousů a zápachu snad jedině sám Sókratés.

Pak se diskuse rozjela naplno. Ekonomové se snažili tvrdit, že je jen otázka času, kdy takové platidlo přestane být vhodným prostředkem směny kvůli riziku hyperinflace, ale nikdo je neposlouchal, protože se všichni začali smát debatě libertariánů. Ti se nemohli dohodnout, jestli je to katastrofa, nebo vítězství a začali se rvát o to, kdo z nich je větší komunista. Maskovaný zástupce organizace Anonymous se při tom bavil tím, že jim hackoval telefony. Dal všem na pozadí fotku hajlujícího Grebeníčka a začal jim střídavě volat. Nutno dodat, že konflikt tím nijak neuklidnil.

Díky tomu začalo mít navrch křídlo příznivců FIK jako nového měnového standardu, ke kterým se pak přidali i dosud nerozhodnutí a také nezbití libertariáni. Členové “Klubu Konzervativní Alchymie” tlaku sice chvilku odporovali a hádali se, že zlato si také může každý vyrobit doma sám, byli ale utlučeni argumenty a učebnicemi středoškolské chemie. Nebyl to pěkný pohled. Hlavně když dredatý anarchokapitalista začal použité učebnice rozdávat přítomným bezdomovcům, aby se prý podle nich naučili vařit něco pro lidi a byli užiteční.

Těsně před tím, než přítomní dospěli k rozhodujícímu konsenzu, bylo jednání přerušeno příjezdem policejní hlídky, kter

(pozn. redakce: Zde reportáž končí. Rozhodli jsme se ji ponechat v původním znění bez jakýchokoliv úprav, tak jak jsme ji obdrželi v 01:47 na redakční e-mail. Autor na naše snahy o kontakt nereaguje a je považován za nezvěstného. Zda vývoj situace souvisí s jeho poslední reportáží a jaké tato skutečnost přinese důsledky vás budeme informovat.)

Arnošt

Arnošt

Freelance journalist.

,