STRUČNÉ DĚJINY FÍKŮ

Už je to pár let, co jste se mohli v Plzni poprvé setkat s podivnou, zmuchlanou bankovkou s usměvavým obličejem. Od té doby už uplynulo mnoho vody, ukázalo se mnoho nových tváří a začalo se pomalu zapomínat na začátky celé téhle věci. Dovolte tedy nám, organizačnímu týmu fikjedik.cz, připomenout, jak to celé je a bylo.

Na začátku stál původní projekt fikpijepolevku.cz, který vynikal originální propagací formou tzv. Fíků – upoutávkových letáčků v podobě bankovky s obličejem Fíka, nám dobře známého, přátelského štamgasta krčmy U Krokodýlího Ocasu a odkazem na web.

Fíky začaly divoce kolovat a nápadů na jejich rozšíření bylo v Ocasu doslova přehršel, Začaly se také rychle šířit i do dalších plzeňských barů, jako byly Panoptikum, Pekelná Brána, Alcatraz, Vrtulka a další. Všichni se chtěli s Fíkem fotit a natáčet, jak si objednává a pije polévku. Každý večer jsme měli pocit, že pití polévky ve vyprodané Sazka Aréně je doslova za rohem, objevovala se videa na Youtube a dalších serverech. Projekt měl obří virální potenciál, který přerostl až do totálního přehlcení Fíkovy mailové schránky poptávkami po inzerovaném “vystoupení.” Po celém centru se rozkřiklo, že jeden Fík má hodnotu jedné cigarety a už se tak nějak začalo zapomínat, že Fík není bankovka, ale vlastně docela fajn chlápek.

Je snadné pochopit, že ne každý chce být v téhle zvláštní době internetovou celebritou, takže se nakonec sám otec myšlenky rozhodl projekt z kamarádských důvodů ukončit. To však nezastavilo Fíky od dalšího šíření. Poptávka nijak neutichla, humbuk pokračoval. A tak na jednom společném kořalkovém dýchánku padl nápad, že by se z toho spíše mohlo udělat “něco trochu jiného,” pokud to bude něco, co schválí sám Fík – protože stále zůstával nedobrovolnou tváří projektu. Inspirace nechyběla a tak se po domluvě “Fíků”, jakožto myšlenky, chopili dva pochybní notorici, známí jako Plzeňskej Floutek a Mish Hrabavá.

První částí nového nápadu bylo vytvořit webové zázemí pro pořádání malých hudebních akcí a literární exhibici. Původní projekt byl archivován (link bude dodán) a na jeho stránky byl umístěn redirect na “fikejdik.cz,” kde se právě nacházíte.

První akcí, kterou tento projekt zaštítil, byl F.U.C.K. fest aneb “Festivalová Ukázka Cynické Kultury.” Vstupné bylo pět Fíků, které bylo možné si obstarat buď po vybraných hospodách výměnou za vypité drinky, nebo na místě za plnění různých úkolů, případně za příspěvek na kapely. Festival byl jedinečný tím, že vystupující se mohli hlásit i během akce a bez omezení vystupovat v jejím průběhu – takže díky tomu vzniklo například pseudodivadelní uskupení Aštar Šaman, nebo odvážná cyklo-kaskadérská skupina Nitrus Fíkus, jejímž zakládajícím členem je i Fík. (z úrazů už se naštěstí všichni vykřesali) Akce byla a je z podstaty nezisková – účinkující jsou vždy odměněni Fíky, z vybraných příspěvků se hradí cestovní náklady kapelám, tisk pozvánek atd.

Fíkový systém-nesystém se osvědčil jako forma výběru dobrovolného vstupného, což umožnilo org. týmu uspořádat další dva úspěšné ročníky F.U.C.K. a infikovat jimi například Festival Odpadních Vod a další akce.

Projekt je nadále udržován, tým fikjedik.cz se snaží rozvíjet hlavně recesistickou stránku věci a tak zde můžete najít, mimo uměleckou tvorbu, třeba i fiktivní burzovní zprávy, rozhovory a reportáže z akcí, občasné články našeho maskota – fíkového reportéra Arnošta a různé humorné příspěvky, které čtenářům, doufáme, zlepší den. Rád bych doporučil také fotosérii od Výletníka, který s Fíky obletěl svět a posbíral po cestě nejrůznější zážitky.

Poděkování:

Fík – za nekonečnou trpělivost

Richard – za originální myšlenku

Smolík – za hlášku “Fík je dík” a další nápady

Mish – za údržbu webu a grafiku

Standa Fusekle – za hardcore fanouškovství!

Všem vám, kdo jste se zasloužili o to, že z obyčejného alkoholismu vzniklo něco nového! 😉

Díky, že jsou Fíky. (trapný, já vím)

Floutek

Floutek

Plzeňský Floutek - básně, povídky, reportáže a všemožné další texty plzeňské alkoholové pseudocelebrity.

,
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat